• Język polski - Renata Michalak

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

I. Formy sprawdzania i oceniania pracy uczniów:

1.    Prace pisemne w formie wypracowania tzw. „prace klasowe”- czas trwania :90 minut, materiał dotyczy omówionej lektury, zapowiadane z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem

2.    Prace pisemne w formie sprawdzianu lub testu — czas trwania - 45 minut, obejmują konkretny zakres kształcenia literackiego lub językowego, zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem.

3.    Krótkie prace pisemne — „kartkówki” i „,dyktanda” — czas trwania do 20 minut, zakres materiału dokładnie ustalony lub trzy ostatnie jednostki lekcyjne, zapowiedziane lub nie.

4.    Prace domowe obowiązkowe.

5.    Odpowiedzi ustne.

6.    Prace na lekcji indywidualne i grupowe.

7.    Aktywność:

a.    przynoszenie dodatkowych materiałów — uczniowie zbierają punkty — ocena raz w semestrze,

b.    pisanie nadobowiązkowych wypracowań,

c.    przygotowanie do lekcji (systematyczność),

d.    aktywny udział w zajęciach,

e.    udział w zajęciach nadobowiązkowych

II. Wszystkie prace są oceniane wg. Szkolnego Systemu Oceniania.

III. Poprawianie ocen cząstkowych wg. Szkolnego Systemu Oceniania:

1.    Każdy uczeń ma możliwość poprawy otrzymanej oceny niedostatecznej (1), dopuszczającej (2), dostatecznej (3).

2.    Ocenę może poprawić w terminie do dwóch tygodni od momentu jej otrzymania. (W przypadkach losowych w terminie wyznaczonym przez nauczyciela).

3.    Formy poprawy

a.    prace klasowe i sprawdziany w formie pisemnej,

b.    kartkówki w formie pisemnej lub ustnej,

c.    inne — w formie określonej przez nauczyciela.

4.    Ocena poprawiona nie likwiduje oceny otrzymanej wcześniej

5.    Ocena semestralna i końcoworoczna nie jest średnią arytmetyczną ocen cząstkowych.

Obowiązuje od dnia 1.09.2008