Gdzie szukać pomocy?
U kogo i gdzie można uzyskać pomoc i wsparcie?
ZAUFANE OSOBY
Wychowawca
wspiera w trudnych chwilach. Zarówno wtedy, gdy dotyczą one spraw szkolnych i kłopotów z nauką, ale też, kiedy doświadczasz trudności w kontaktach z rówieśnikami, czy przemocy. Możesz z wychowawcą porozmawiać o sytuacji w domu, jeśli ona w jakiś sposób Cię niepokoi lub martwisz się o siebie czy swoich najbliższych.
Psycholog szkolny
Do psychologa szkolnego warto pójść, gdy potrzebujesz porozmawiać o swoim samopoczuciu i emocjach, których doświadczasz. Czasem emocje w wyniku różnych doświadczeń zalewają tak silnie, że samodzielnie trudno sobie z nimi poradzić. Kontakt z psychologiem jest potrzeby, gdy czujesz lęk w sytuacjach społecznych, stres i presję np. związaną z nauką, brakiem akceptacji siebie, obniżonym nastrojem, negatywnymi myślami. Do psychologa szkolnego możesz zwrócić się również, gdy doświadczasz dyskryminacji lub przemocy – w szkole i poza nią. Aby skorzystać z pomocy psychologa w szkole nie potrzebujesz zgody rodzica. Do gabinetu możesz udać się nie informując o tym kolegów, koleżanek, nauczycieli – chyba, że potrzebujesz porozmawiać w trakcie lekcji, wtedy uzgodnij to z nauczycielem prowadzącym lekcję, którą opuszczasz. W pozostałych sytuacjach, kiedy nie chcesz, masz prawo nie informować otaczających Cię osób o planowanej rozmowie z psychologiem szkolnym. Jeśli masz wątpliwości czy psycholog zachowa dyskrecję zapytaj ją/go o to na początku Waszej rozmowy.
ORGANIZACJE
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
udziela dzieciom i młodzieży wsparcia psychologicznego, ale też organizuje terapię logopedyczną, pedagogiczną i socjoterapię, a nawet psychoterapię. Specjaliści pracujący w PPP dokonują diagnozy specjalnych potrzeb edukacyjnych, biorą udział w orzekaniu o potrzebie kształcenia specjalnego, nauczania indywidualnego, nauczania domowego czy indywidualnego toku nauki. Możesz tam zostać skierowany przez pracowników szkolnych lub zapisany na konsultację bez skierowania, a przez rodzica lub opiekuna prawnego. Poradnie psychologiczno-pedagogiczne współpracują ze szkołami w określonym rejonie – oznacza to, że możesz skorzystać z pomocy poradni w gminie, w której znajduje się Twoja szkoła.
ADRES:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Swarzędzu
Filia w Pobiedziskach
ul. Kazimierza Odnowiciela 16
62-010 Pobiedziska
tel. (61) 815 46 74Adres mailowy:
pppswarzedz.pobiedziska@powiat.poznan.plPoradnia Zdrowia Psychicznego
to placówka pomocowa, w której zatrudnieni są specjaliści – psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy. Do poradni zdrowia psychicznego zgłaszają się osoby, które mają przedłużający się obniżony nastrój, czują napięcie, niepokój, zrezygnowanie, mierzą się z myślami samobójczymi, mają kłopoty ze snem, odżywianiem się, po stracie bliskiej osoby. Po pomoc specjalisty warto zgłosić się zawsze, kiedy objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie. Osoby poniżej 18 roku życia mogą zostać objęte pomocą specjalistów PZP po zgłoszeniu przez rodzica lub opiekuna prawnego.
Szpital psychiatryczny
udziela pomocy osobom w kryzysie, ale też takim, które zmagają się z zaburzeniami psychicznymi na co dzień. Lekarz może zaproponować takie rozwiązanie, gdy doraźna pomoc specjalistów – psychologa, psychoterapeuty, psychiatry nie jest wystarczająca do poprawy samopoczucia lub zapewnienia bezpieczeństwa. Pobyt w szpitalu psychiatrycznym może zostać zalecony również w celu dopasowania leków do potrzeb pacjenta – na początku leczenia lub kiedy dotychczasowe leczenie farmakologiczne nie przynosi rezultatów. Aby zostać przyjętym do szpitala psychiatrycznego potrzebne jest skierowanie od psychiatry, które lekarz wypisuje po konsultacji. Do szpitala można zostać przyjętym w trybie pilnym, kiedy istnieje zagrożenie życia lub zdrowia lub w trybie planowym, kiedy takie zagrożenie nie występuje. Kiedy potrzebna jest nagła pomoc psychiatryczna należy zadzwonić na numer pogotowia ratunkowego lub udać się wraz z rodzicem/ opiekunem na izbę przyjęć. W trakcie pobytu na oddziale psychiatrycznym pacjentem opiekują się psychiatrzy, psychologowie i psychoterapeuci. Pacjenci, w zależności od zaleceń, biorą udział w konsultacjach indywidualnych, terapii grupowej, terapii zajęciowej. Długość pobytu w szpitalu jest uzależniona od stanu i potrzeb osoby tam kierowanej, najczęściej jest to kilka tygodni.
INSTYTUCJE
Rzecznik Praw Dziecka
stoi na straży praw dziecka, jakie określa Konstytucja RP, Konwencja Praw Dziecka i inne przepisy prawa. Podejmuje interwencje w sytuacjach, gdy prawa dziecka nie są przestrzegane – w przestrzeni rodzinnej, szkolnej, publicznej. Jednocześnie Rzecznik Praw Dziecka kieruje się poszanowaniem dla praw i obowiązków rodziców.
https://brpd.gov.pl/
Sąd Rodzinny
to wydział sądu zajmujący się sprawami osób nieletnich i rodzin. Do sądu rodzinnego można zwrócić się o pomoc zawsze wtedy, gdy zdrowie i życie dziecka jest w niebezpieczeństwie. Wniosek do Sądu Rodzinnego może napisać każda osoba, która podejrzewa, że dobro dziecka jest zagrożone.