- O mnie
- Przedmiotowy System Oceniania - Przyroda
- Przedmiotowy System Oceniania - Geografia
- Przedmiotowy System Oceniania - Wiedza o społeczeństwie
- Przyroda - Kryteria sukcesu 4 SP
- Przyroda - Kryteria sukcesu 5 SP
- Przyroda - Kryteria sukcesu 6 SP
- Geografia - Kryteria sukcesu 1 GIM
- Geografia - Kryteria sukcesu 2 GIM
- Geografia - Kryteria sukcesu 3 GIM
- Wiedza o społeczeństwie - Kryteria sukcesu 2 GIM
- Wiedza o społeczeństwie - Kryteria sukcesu 3 GIM
- Szkolny Klub Wolontariatu "Wielkoduchy"
- Zajęcia poszerzające wiedzę
- Album fotograficzny
Przedmiotowy System Oceniania - Geografia
PSO_GEOGRAFIA.docx
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - GEOGRAFIA dla klas VII SP – III GIMNAZJUM
Obowiązuje od dnia 1 września 2017 r.
1. KRYTERIA OCENIANIA – wymagania szczegółowe na poszczególne oceny:
Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:
opanował w pełnym zakresie wiadomości i umiejętności określone programem nauczania; prezentuje poznane wiadomości posługując się terminologią geograficzną; formułuje problemy i rozwiązuje je w sposób twórczy; stosuje swoje wiadomości w sytuacjach nietypowych; samodzielnie planuje i przeprowadza obserwacje meteorologiczne i astronomiczne; bardzo aktywnie uczestniczy w procesie lekcyjnym; w pracach pisemnych osiąga 100% punktów możliwych do zdobycia; wykazuje kierunkowe zainteresowanie przedmiotem i bierze udział w konkursach geograficznych.
Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:
opanował w pełnym zakresie wiadomości i umiejętności określone programem nauczania; potrafi stosować zdobytą wiedzę do samodzielnego rozwiązywania problemów w nowych sytuacjach; wykazuje się biegłą znajomością mapy fizycznej poszczególnych kontynentów oraz Polski; potrafi charakteryzować środowisko przyrodnicze dowolnego obszaru na podstawie map i innych źródeł; potrafi oceniać wpływ człowieka na środowisko przyrodnicze; wyjaśnia przyczyny zróżnicowania środowiska przyrodniczego Ziemi; rozwiązuje zadania astronomiczne; aktywnie uczestniczy w procesie lekcyjnym; w pisemnych sprawdzianach wiedzy i umiejętności osiąga od 88% do 100% punktów możliwych do zdobycia.
Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
opanował wiadomości i umiejętności bardziej złożone i mniej przystępne, przydatne i użyteczne w szkolnej i pozaszkolnej działalności; dostrzega, nazywa i wyjaśnia związki przyczynowo- skutkowe; dostrzega i opisuje zróżnicowanie środowiska przyrodniczego Ziemi; odczytuje główne cechy klimatu z wykresów lub tabel; sprawnie posługuje się współrzędnymi geograficznymi i pojęciami geograficznymi; porównuje treści map geograficznych; jest aktywny na lekcji; w pracach pisemnych osiąga minimum 68% punktów.
Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:
opanował wiadomości i umiejętności przystępne, niezbyt złożone, najważniejsze w nauczaniu geografii, oraz takie które można wykorzystać w sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych i wykorzystuje je przy niewielkiej pomocy nauczyciela; potrafi określić główne cechy Ziemi jako planety oraz jej miejsca w Układzie Słonecznym; wykazuje zrozumienie podstawowych procesów zachodzących w atmosferze, hydrosferze i litosferze; opisuje klimat regionu w którym znajduje się szkoła; podaje przykłady prostych związków przyczynowo – skutkowych; wykonuje wykres na podstawie danych liczbowych; odczytuje informacje z map tematycznych; wykazuje się aktywnością na lekcji w stopniu zadowalającym; w przypadku prac pisemnych osiąga minimum 48% punktów.
Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:
opanował jedynie minimum wiedzy i umiejętności określonych programem, ale nie przekreślają one możliwości dalszego kształcenia; większość ćwiczeń i poleceń wykonuje z pomocą nauczyciela; potrafi wymienić planety Układu Słonecznego, podać różnice między ruchem obrotowym i obiegowym Ziemi; potrafi wymienić sfery Ziemi; potrafi w niewielkim stopniu korzystać z mapy; tylko z pomocą nauczyciela jest w stanie określić współrzędne geograficzne; na pytanie dotyczące mapy, pogody i klimatu, krajobrazów, kontynentów odpowiada jedynie za pomocą nauczyciela; jest mało aktywny na lekcji; w pisemnych sprawdzianach wiedzy i umiejętności osiąga minimum 28% punktów.
Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:
nie opanował wiadomości i umiejętności określanych podstawami programowymi, koniecznymi do dalszego kształcenia; wykazuje się brakiem systematyczności w przyswajaniu wiedzy i wykonywaniu prac domowych; nie podejmuje próby rozwiązywania zadań o elementarnym stopniu trudności nawet przy pomocy nauczyciela; nie potrafi czytać mapy; nie potrafi opisywać pogody; wykazuje się bierną postawą na lekcji; w przypadku prac pisemnych osiąga od 0% do 27% punktów.
2. WAGA OCEN:
sprawdziany, testy waga 5
kartkówki waga 3
odpowiedzi ustne waga 3
prace domowe waga 3
prezentacje waga 2
praca na lekcji, zeszyt waga 1 Ocena końcoworoczna ustalana jest zgodnie z WSO
3. W pracach pisemnych ocenianych punktowo na poszczególne oceny obowiązują następujące PROGI PROCENTOWE za poprawne odpowiedzi:
ocena celująca 6 100%
ocena celująca minus 6 – 97% – 99%
ocena bardzo dobra plus 5 + 94% – 96%
ocena bardzo dobra 5 91% – 93%
ocena bardzo dobra minus 5– 88% – 90%
ocena dobra plus 4+ 85% – 87%
ocena dobra 4 71% – 84%
ocena dobra minus 4– 68% – 70%
ocena dostateczna plus 3+ 65% – 67%
ocena dostateczna 3 51% – 64%
ocena dostateczna minus 3– 48% – 50%
ocena dopuszczająca plus 2+ 45% – 47%
ocena dopuszczająca 2 31% – 44%
ocena dopuszczająca minus 2– 28% – 30%
ocena niedostateczna 1 0% – 27%
4. Każdy uczennica / uczeń ma prawo być dwa razy w semestrze być nieprzygotowany (przy 1 lekcji w tygodniu danego przedmiotu jeden raz w semestrze), zgłasza to na początku lekcji, podczas sprawdzania obecności, jest to zaznaczone w e-dzienniku literką "n". Każde kolejne zgłoszone nieprzygotowanie skutkuje oceną niedostateczną. Poprzez nieprzygotowanie rozumie się brak gotowości do niezapowiedzianej odpowiedzi ustnej lub kartkówki z trzech ostatnich tematów / brak zeszytu i brak ćwiczeń niezbędnych w toku lekcji.
5. Uczennica / uczeń, którzy byli nieobecni dłużej (np. cały tydzień), nie muszą zgłaszać nieprzygotowania na najbliższej lekcji. W tym czasie umawiają się z nauczycielem na termin, do którego nadrobią zaległy materiał.
6. „Nieprzygotowanie” nie obowiązuje w przypadku zapowiedzianej kartkówki i sprawdzianu.
7. „Szczęśliwy numerek” nie obowiązuje w miesiącu przed końcem semestru i roku.
8. Uczeń ma prawo dwa razy w semestrze zgłosić brak zadania domowego (przy 1 lekcji w tygodniu danego przedmiotu jeden raz w semestrze), co odnotowujemy w dzienniku „bz”, każdy następny brak zadania domowego skutkuje oceną niedostateczną. Brak zeszytu lub zeszytu ćwiczeń, w którym znajdowała się praca domowa oznacza jej brak i może pociągać za sobą ocenę niedostateczną.
9. FORMY SPRAWDZANIA I OCENIANIA UCZNIÓW
1. Przed rozpoczęciem każdego działu nauczyciel przedstawia uczniom kryteria sukcesu. Są one dostępne na stronie edupage nauczyciela.
2. Każdy uczeń oceniany jest zgodnie z zasadami sprawiedliwości z uwzględnieniem możliwości intelektualnych ucznia.
3. Przedmiotem oceny ucznia jest suma posiadanych wiadomości i umiejętności, których zakres jest określony podstawą programową.
4. Sprawdzanie osiągnięć ucznia odbywa się w różnorodnej formie:
a) prace klasowe (testy, sprawdziany) obejmują większą partię materiału, ustalane są co najmniej tydzień wcześniej.
b) odpowiedź ustna, kartkówki, zadania domowe, praca na lekcji.
5. Ocenianie odbywa się punktowo, procentowo i stopniowo zgodnie z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania.
6. Ustala się minimalną liczbę ocen w danym semestrze:
a) trzy oceny przy 1 godzinie tygodniowo,
b) cztery oceny przy 2 i więcej godzin tygodniowo.
7. Prace klasowe (sprawdziany) są obowiązkowe.
8. Kartkówki sprawdzają wiadomości podstawowe lub z ostatnich trzech lekcji, nie muszą być zapowiadane. Mogą również obejmować materiał powtórkowy (zapowiedziany przez nauczyciela). Są oceniane punktowo, procentowo i stopniowo zgodnie z WSO.
9. Odpisywanie zadań domowych karane jest oceną niedostateczną w stosunku do ucznia odpisującego i ucznia, który daje odpisywać.
10. Zeszyt przedmiotowy (zeszyt ćwiczeń):
1) uczeń ma obowiązek sumiennie prowadzić zeszyt przedmiotowy (zeszyt ćwiczeń),
2) uczeń ma obowiązek uzupełniania notatek w zeszycie za czas nieobecności w szkole,
10. Zasady i sposoby uzupełniania wyników niekorzystnych:
a) Uczeń ma prawo do poprawy sprawdzianu w przypadku otrzymania oceny niedostatecznej.
b) Poprawa jest wpisywana zamiast pierwszej oceny. W dzienniku zmienia się ocenę na uzyskaną w wyniku poprawy z adnotacją w komentarzu: np. „poprawiona ocena niedostateczna”. Nie wpisujemy oceny gorszej, zamiast niej wpisujemy w polu komentarza np. „podszedł do poprawy, ale nie poprawił”.
b) Jeśli uczeń nie pisał sprawdzianu, otrzymuje „zero”. Ma obowiązek napisania go w terminie poprawy. Jeśli jest nieobecny na poprawie, wówczas pisze na najbliższej lekcji, na której jest obecny. Uczeń unikający sprawdzianów może być kontrolowany bez zapowiedzi i w formie wybranej przez nauczyciela.
c) Ocen za kartkówki, odpowiedzi ustne, itp. nie poprawia się.
11. Sposoby zapoznawania uczniów i rodziców o PSO.
PSO uczeń otrzymuje w formie kserokopii, wkleja go do zeszytu przedmiotowego, a zapoznanie się z nim przez ucznia i rodzica (prawnego opiekuna) jest potwierdzone podpisem rodzica i ucznia.
12. Sposoby uzasadniania ocen uczniom i rodzicom.
Każda ocena jest uzasadniana uczniowi. Uczeń ma możliwość uzyskania kserokopii pracy. Nauczyciel udostępnia rodzicom prace pisemne ucznia. Nauczyciel uzasadnia ocenę w formie krótkiej recenzji, wskazuje na popełnione przez ucznia błędy, podkreśla mocne i słabe strony ucznia.
13. Sposoby udostępniania prac rodzicom.
Rodzice ( prawni opiekunowie) mają prawo wglądu w pisemne prace swoich dzieci: na najbliższym po sprawdzianie dyżurze nauczycieli; na zebraniach ogólnych;
w czasie konsultacji w wyznaczonych godzinach i dniach; podczas indywidualnych spotkań z nauczycielem; na zasadach określonych przez nauczyciela prowadzącego zajęcia w PSO.
Podpis nauczyciela Podpis ucznia Podpis rodzica