• PROJEKTY GIMNAZJALNE - PROJEKTY EDUKACYJNE

POZNAŃ I OKOLICE KIEDYŚ I DZIŚ – HISTORIA MIEJSC ODKRYWANA POPRZEZ FOTOGRAFIĘ.

Opiekun projektu : Beata Jarmużek

Skład grupy projektowej:  Anna Adamczak, Aleksandra Kozłowska, Izabela Nowakowska, Anna Roszak.

TRADYCJE I ZWYCZAJE WIELKANOCNE - projekt w klasie I a SZKOŁY PODSTAWOWEJ

SCHOOL PRESS PHOTO  –  ROK Z ŻYCIA SZKOŁY W JERZYKOWIE W FOTOGRAFII  REPORTERSKIEJ INSPIROWANEJ WORLD PRESS PHOTO. Zdarzenia, ludzie w zdarzeniach, sportowe sytuacje, życie codzienne, portret, przyroda, sztuka, zdjęcie roku.

Opiekun projektu : Beata Jarmużek

Skład grupy projektowej : Zuzanna Handschuh, Joanna Landowska.

IDEA

Projekt Nauka w Przestrzeni jest realizowany w ramach grantu “Ścieżki Kopernika” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Opiera się na programie edukacyjnym „Kształtowanie przestrzeni” stworzonym na podstawie realizowanego powszechnie w szkołach w  Irlandii programu edukacji przestrzennej RIAI (The Royal Institute of the Architects of Ireland).Jest zaadaptowany do polskiej rzeczywistości przez Komisjię Edukacji Dzieci i Młodzieży Izby Architektów RP. Organizowany przez Politechnikę Poznańską, stowarzyszenie Wędrowni Architekci oraz Fundację Twórców Architektury.

CEL

Rozbudzenie u młodych ludzi idei świadomego i harmonijnego kształtowania przestrzeni. Stworzenie zadań projektowych angażujących młodzież do lepszego poznania przestrzeni w której żyjemy oraz zrozumienia mechanizmów w niej zachodzących. Zadania realizowane w praktyce pod okiem profesjonalistów, prowadzone w formie warsztatowej. Przestrzeń w kontekście różnych dziedzin nauki, czyli interdyscyplinarność proponowanych tematów. Stworzenie nowatorskich scenariuszy zajęć edukacyjnych dla powszechnej edukacji przestrzennej. Zwiększenie kontaktu kadry naukowej uczelni wyższej z  systemem edukacji powszechnej

REALIZACJA

Tandem: nauczyciel - naukowiec opracowują wspólny scenariusz, porozumiewając się dzięki internetowej platformie wymiany doświadczeń. Faza testowania projektu scenariusza. Realizacja zadań podczas zajęć szkolnych. Wprowadzenie scenariusza do bazy projektów. Omówienie testu i udoskonalenie pomysłu. Ponowne testowanie przeprowadzone przez odrębny zespół. Podsumowanie oraz skierowanie scenariusza do akceptacji programowej. Zebrane scenariusze staną się podstawą do kontynuacji formuły po zakończeniu projektu. Projekt zwieńczy sympozjum naukowe podsumowujące efekty wykonanych zadań.

W projekcie w roku szkolnym 2014/2015 bierze udział grupa młodzieży uczestniczą w zajęciach artystycznych prowadzonych przez p. Beatę Jarmużek.

Jako podsumowanie projektu 01.12.2014r. odbyły się zajecia prowadzone przez naukowca - p. Magdalenę Garczarczyk - architekta krajobrazu. Dzieci realizowały scenariusz : PRZESTRZEŃ PUBLICZNA CZYLI KOGO?, który był współtworzony przez p.Magdalenę Garczarczyk i Beatę Jarmużek.

SZEROKI KADR - ODKRYWAMY TAJNIKI FOTOGRAFII WSPÓŁCZESNEJ ORAZ POZNAJEMY ELEMENTY HISTORYCZNYCH PROCESÓW FOTOGRAFICZNYCH

Projek realizowany przez uczniów klas II gimnazjum w roku szkolnym 2015/2016.

I zajęcia warsztatowe w pracowni fotograficznej w Centrum Kultury Zamek.

Dziś dowiedzieliśmy się co to jest camera obscura  i jak działa, co to jest fotogram i jak go wykonać, co to jest wywoływacz, utrwalacz i jak działają. Samodzielnie pracowaliśmy w profesjonalnej ciemni fotograficznej na materiałach światłoczułych. Po dzisiejszych zajęciach nie są nam obce pojęcia: matówka, przysłona, obiektyw, negatyw, pozytyw, obraz utajony.

Tajniki historycznych procesów fotograficznych odkrywał przed nami dr Jarosław Klupś.

Dziękujemy za ciekawe zajecia!  Już czekamy na następne!

II zajęcia zajęcia warsztatowe w Centrum Kultury Zamek w pracowni fotograficznej.

Camera obscura - czyli jak puszka stała się aparatem...

Wykonaliśmy naszymi "tworami" niezwykle ciekawe fotografie zamku w wersji negatywowej.

Super frajda, niezwykła przygoda. Podziękowania dla prowadzącego!

Wyczekujemy warsztatatów w lutym !!!

GRUPA PROJEKTOWA  "SZEROKI KADR"