• Etyka

Z ETYKI W KLASACH I - III

W  SZKOLE PODSTAWOWEJ W JERZYKOWIE

obowiązujące od 1 września 2021

Przedmiotowe Zasady Oceniania z przedmiotu Etyka są zgodne z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania Szkoły Podstawowej w Jerzykowie

1. Wymagania programowe

Uczeń:

• rozumie, co oznacza bycie dobrym kolegą/koleżanką, zna zasady koleżeństwa i stara się stosować je w praktyce;
          • potrafi określić swoje mocne i słabe strony, przedstawia propozycje doskonalenia swoich relacji z bliskimi, także z kolegami;
          • ocenia postawę bohaterów baśni, przedstawia własne propozycje pomocy potrzebującym;
          • prezentuje właściwą postawę wobec osób podlegających osądowi; wskazuje trudności w formułowaniu sprawiedliwych osądów, z szacunkiem odnosi się do innych;
          • wie, na czym polega trudna sytuacja bycia nowym, wypracowuje sposoby zachowania wobec osób niepełnosprawnych;
          • jest świadomy możliwości wyborów, dokonuje wyborów zgodnych z sumieniem i z obowiązującymi w społeczeństwie regułami;
          • rozumie, dlaczego kłamstwo jest czymś niewłaściwym, potrafi podać przykłady negatywnych skutków kłamania z własnego doświadczenia, ocenia bohaterów literackich mówiących nieprawdę, samodzielnie podejmuje próby załagodzenia konfliktów;
          • rozumie, dlaczego należy przestrzegać przepisów, jest odpowiedzialny za swoje bezpieczeństwo;
          • rozumie, dlaczego przyroda jest ważna dla człowieka;
          • rozumie powody, dla których człowiek powinien szanować zwierzęta i o nie dbać, potrafi podać przykłady niewłaściwego zachowania ludzi wobec zwierząt, podaje propozycje środków zaradczych.

1.  Ocenianie na lekcjach etyki

Oceny semestralne i  roczna wystawione są na podstawie ocen za:

• aktywne uczestnictwo w lekcjach, zaangażowanie w wykonywane zadania, pilność,
          • wypowiedzi ustne, uczestnictwo w dyskusji,
          • przygotowanie materiałów do lekcji,
          • prowadzenie zeszytu,
          • prace domowe (plastyczne, literackie),
          • prace wykonywane w czasie lekcji indywidualnie lub w grupach (scenki dramowe, prace plastyczne, krzyżówki).

2a. Ocenianie na lekcjach etyki prowadzonych w trybie zdalnym

W czasie prowadzenia zajęć w trybie zdalnym ocenie podlegać będą zadania domowe wykonywane przez uczniów.

3. Zasady pracy na lekcjach etyki, zasady informowania rodziców o wynikach uczniów

1. Uczeń jest zobowiązany do systematycznego uczęszczania na lekcje, posiadania kompletnego w notatki z lekcji zeszytu (32-kartkowy) oraz przyborów szkolnych (długopis, kredki, nożyczki, klej). Nie krytykuje i nie ocenia poglądów innych, nie jest także oceniany za swoje poglądy przez nauczyciela. Z szacunkiem odnosi się do pozostałych członków grupy.
          2. Za pracę na lekcji uczeń może otrzymać ocenę (od celującej do niedostatecznej). Nauczyciel ma prawo za odpowiedzi krótsze i mniej szczegółowe nagrodzić go „plusem”.(6 „+”= ocena celująca, 5 „+” = ocena bardzo dobra). Jeżeli uczeń nie robi ćwiczeń, błędnie odpowiada na pytania, na które padła wcześniej odpowiedź lub wynika ona z toku lekcji, nauczyciel może postawić mu znak „minus” (3 „ – ” = ocena niedostateczna).
          3. Uczeń może otrzymać „minus” również za brak pracy domowej, brak zeszytu i przyborów a także za rażące naruszenie zasady szacunku wobec innych członków grupy.
          4. Nie podlega ocenie talent plastyczny, muzyczny i literacki dziecka. Prace powinny dowodzić zrozumienia przez dziecko przekazywanych treści.
          5. Uczeń w ciągu półrocza może 2 razy zgłosić nieprzygotowanie z powodu braku zeszytu lub przyborów do pisania i rysowania.
          6. Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest oceniany według powyższych kryteriów z uwzględnieniem szczegółowych zaleceń PPP, psychologa i pedagoga.
          7. Oceny są jawne zarówno dla ucznia, jak i jego rodziców. Nauczyciel wpisuje je do dziennika i zeszytu ucznia po uprzednim uzasadnieniu. Ocenione prace plastyczne, ćwiczenia przygotowane przez nauczyciela znajdują się w teczce ucznia i są do wglądu rodzica podczas konsultacji i indywidualnych wcześniej ustalonych spotkań z nauczycielem przedmiotu.
          8. Pozostałe kwestie reguluje Wewnątrzszkolny System Oceniania.

4. Wymagania na poszczególne oceny

Ocena celująca:

- wykazuje się bardzo dobrą orientacją w zagadnieniach etycznych objętych programem,

- zna terminy i pojęcia etyczne, rozumie istotę problemów etycznych,

- formułuje dojrzałe wnioski (w obrębie programu przewidzianego dla danej klasy),

- aktywność podczas lekcji, własne zainteresowania.

Ocena bardzo dobra:

- wykazuje dobrą orientację w zagadnieniach etycznych objętych programem (dla odpowiedniej klasy),

- posiada umiejętność określania i precyzowania terminów etycznych,

- umiejętnie stosuje argumentacje etyczną w dyskusjach, rozumie istotę i zakres problematyki moralnej (w obrębie programu przewidzianego dla określonej klasy).

Ocena dobra:

- posiadawiedzę o podstawowych zagadnieniach etycznych omawianych w danej klasie,

- rozumie problemy moralne,

- wykazywanie aktywności podczas dyskusji,

- wypowiada się płynnie oraz poprawnie.

Ocena dostateczna:

- zna główne terminy etyczne, zagadnienia i problemy moralne (objętych programem dla odpowiedniej klasy),

- umiejętnie mówi o nich w sposób uporządkowany i sensowny,

- posługuje się językiem komunikatywnym o wysokim stopniu poprawności.

Ocena dopuszczająca:

- posiada minimum wiedzy o głównych zagadnieniach etycznych (objętych programem określonej klasy),

- posługuje się językiem komunikatywnym z dopuszczonymi błędami.

Ocena niedostateczna:

- uczeń nie spełnia powyższych wymagań.

W/w zasady opracowała: Katarzyna Gałkowska, nauczycielka etyki