• PZO

        • PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

           

          Przedmiotowe Zasady Oceniania opracowane są zgodnie ze Statutem Szkoły

           

          1. KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

          1. Wymagania na poszczególne oceny.

          Ocena celująca:

          Uczeń samodzielnie i wyczerpująco odpowiada na wszystkie pytania, swobodnie posługuje się językiem obcym na poziomie wymaganym przez podstawę programową. Bezbłędnie i sprawnie rozwiązuje wszystkie zadania gramatyczne. Prowadzi płynną rozmowę symulującą sytuację komunikacyjną i wykazuje się inwencją. Bezbłędnie wykonuje zadania przewidziane w podręczniku i zeszycie ćwiczeń.

          Ocena bardzo dobra:

          Uczeń samodzielnie i wyczerpująco odpowiada na wszystkie pytania, swobodnie posługuje się językiem obcym, popełnia drobne błędy gramatyczne, leksykalne i fonetyczne, które nie zakłócają komunikacji. Bezbłędnie i sprawnie rozwiązuje wszystkie zadania gramatyczne. Prowadzi płynną rozmowę symulującą autentyczną sytuację komunikacyjną, popełnia drobne błędy, które nie utrudniają komunikacji.

          Ocena dobra:

          Uczeń dość sprawnie, mniej wyczerpująco odpowiada na wszystkie lub prawie wszystkie pytania, popełnia drobne i nieliczne błędy gramatyczne, leksykalne i fonetyczne, które nie zakłócają komunikacji. Bezbłędnie rozwiązuje prawie wszystkie zadania gramatyczne. Dość sprawnie prowadzi rozmowę symulującą autentyczną sytuację komunikacyjną, a drobne i nieliczne błędy gramatyczne, leksykalne i fonetyczne nie utrudniają komunikacji.

          Ocena dostateczna:

          Uczeń z niewielką pomocą nauczyciela odpowiada na wszystkie lub większość pytań, podając główne informacje. Posługuje się językiem na poziomie umożliwiającym budowę wypowiedzi w sposób uproszczony, zrozumiały dla odbiorcy. Popełnia dość liczne błędy gramatyczne, leksykalne i fonetyczne. Bezbłędnie rozwiązuje większość zadań gramatycznych. Prowadzi rozmowę symulującą autentyczną sytuację komunikacyjną, używa języka na poziomie pozwalającym mu wyrazić pojęcia w sposób uproszczony. Popełnia błędy gramatyczne, leksykalne i fonetyczne w niewielkim stopniu zakłócające zrozumienie wypowiedzi.

          Ocena dopuszczająca:

          Uczeń z pomocą nauczyciela odpowiada na co najmniej połowę pytań, podając główne informacje. Posługuje się językiem w sposób uproszczony. Popełnia liczne błędy gramatyczne, leksykalne i fonetyczne, często utrudniające komunikację. Bezbłędnie rozwiązuje co najmniej połowę przykładów w zdaniach gramatycznych. Uczestniczy w rozmowie symulującej autentyczną sytuację komunikacyjną, sterowaną przez nauczyciela. Opanował język na poziomie podstawowym, wypowiada się w sposób bardzo uproszczony. Popełnia liczne błędy gramatyczne, leksykalne i fonetyczne, utrudniające często zrozumienie.

          Ocena niedostateczna:

          Uczeń nie spełnia wymagań na ocenę dopuszczającą.

           

          SKALA PROCENTOWA OCEN

           

          ocena celująca                                          6                             100%

          ocena celująca minus                                6-                            97%– 99%

          ocena bardzo dobra plus                            5+                           94% – 96%

          ocena bardzo dobra                                   5                             87% – 93%

          ocena bardzo dobra minus                         5–                           82% – 86%

          ocena dobra plus                                        4+                          77% – 81%

          ocena dobra                                               4                            70% – 76%

          ocena dobra minus                                     4–                          65% – 69%

          ocena dostateczna plus                              3+                          60% – 64%

          ocena dostateczna                                     3                             53% – 59%

          ocena dostateczna minus                           3–                          48% – 52%

          ocena dopuszczająca plus                          2+                          43% – 47%

          ocena dopuszczająca                                 2                            36% – 42%

          ocena dopuszczająca minus                       2–                          31% – 35%

          ocena niedostateczna                                 1                            0%   – 30%

           

          2.    Zakres umiejętności i wiedzy podlegających ocenianiu w bieżącej pracy oraz na testach sprawdzających stopień opanowania wiedzy lub umiejętności z zakresu poszczególnych działów materiału nauczyciel umieszcza na stronie https://zsjerzykowo.edupage.org w zakładce nauczyciela.

          1. FORMY SPRAWDZANIA I OCENIANIA UCZNIÓW ORAZ SPOSOBY POPRAWIANIA BIEŻĄCYCH OCEN

          Uczeń ma prawo poprawić wszystkie oceny niedostateczne. Dopuszcza się możliwość poprawy ocen dopuszczających lub dostatecznych tylko z prac pisemnych: kartkówek lub testów. Każda ocena otrzymana na poprawie jest nadpisywana z adnotacją: ”poprawa z oceny …” Czas na poprawę ocen to dwa tygodnie od momentu wpisania jej do dziennika. Tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. choroba) i po konsultacji z nauczycielem termin ten może ulec wydłużeniu. Ocena może być poprawiana tylko raz. Jeśli uczeń otrzymał „0” za brak zaliczenia dowolnej formy sprawdzenia wiedzy, to jednocześnie jest zobowiązany do jej zaliczenia w terminie poprawy. Jeśli tego nie uczyni to otrzymuje ocenę niedostateczną. W szczególnych przypadkach nauczyciel może ustalić indywidualnie inny termin poprawy.

          Wprowadza się następujące kategorie ocen wraz z przyporządkowaną im wagą:

           

          KATEGORIA OCENY  / SKRÓT

          WAGA OCENY

          sprawdzian   / spr.

          5

          kartkówka  / kart.

          3

          odpowiedź ustna  / odp

          3

          aktywność  / akt.

          4

          inna  / in

          1

          zadanie domowe  / z.dom.

          3

          praca długoterminowa  / pr.dłu

          3

          ocena z innej szkoły  /-

          3

          czytanie  / czyt

          2

          praca na lekcji  / pr/lek

          2

          projekt lekcyjny  / prolek

          3

          praca dodatkowa  / pr dod

          3

          zeszyt ćwiczeń  / ze.ćwi

          3

          zeszyt przedmiotowy  / ze.prz

          1

           

          Prace klasowe lub testy - co najmniej raz w ciągu semestru, najczęściej w formie testu pisemnego, trwającego co najmniej jedną godzinę lekcyjną, są zapowiadane z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i obejmują większą partię materiału omówioną przez nauczyciela.

          Kartkówki - obejmują zagadnienia z trzech ostatnich lekcji lub listę słówek obejmującą określoną partię materiału, trwają nie więcej niż 15-20 minut. Umożliwiają szybkie sprawdzenie wiadomości całej klasy. Nie muszą być zapowiedziane (kartkówka ze słówek jest zapowiadana).

          Prace domowe - nauczyciel może zadać uczniowi pisemną lub praktyczno-techniczną pracę domową, ale nie będzie ona obowiązkowa i nie będzie za nią wystawiana ocena. Nauczyciel przekazuje uczniowi informację, co zrobił dobrze, a co wymaga poprawy i jak powinien się dalej uczyć.

          Odpowiedzi ustne - obejmują zagadnienia z trzech ostatnich lekcji umożliwiają indywidualne sprawdzenie umiejętności ucznia.

          Umiejętność czytania – oceniana raz w semestrze. Ocenie podlega poprawność wymowy, intonacja zdaniowa, umiejętność płynnego czytania tekstów.

          Aktywność na lekcji - nauczyciel może ocenić – pozytywnie lub negatywnie - zaangażowanie ucznia i jego pracę na lekcji, pracę samodzielną lub w grupach na lekcji.

          Przygotowanie do lekcji – uczeń w ciągu semestru może 2 razy zgłosić brak przygotowania do lekcji bez podawania przyczyny (np. brak zadania domowego, brak wiadomości, brak zeszytu lub ćwiczeń). Musi to uczynić przed rozpoczęciem zajęć. Brak przygotowania może być odnotowany w Librusie. Kolejny brak przygotowania jest jednoznaczny z otrzymaniem oceny niedostatecznej. Powyższy brak przygotowania nie obejmuje prac klasowych oraz zapowiedzianych kartkówek.

          Zeszyt przedmiotowy i zeszyt ćwiczeń – uczeń ma obowiązek systematycznie i starannie prowadzić w/w zeszyty do wglądu nauczyciela.

          Ściąganie – w przypadku stwierdzenia przez nauczyciela faktu posiadania ściągi lub ściągania uczeń otrzymuje automatycznie ocenę niedostateczną z pracy pisemnej niezależnie od tego, ile treści zawiera jego praca. W takim przypadku ocena niedostateczna nie podlega możliwości poprawy.

           

          1. SPOSOBY ZAPOZNANIA RODZICA (OPIEKUNA PRAWNEGO) I UCZNIÓW Z PZO

          Nauczyciel zapoznaje uczniów z PZO na pierwszych zajęciach z języka niemieckiego w danym roku szkolnym. Uczeń potwierdza własnoręcznym podpisem, iż został zapoznany z PZO i zobowiązuje się do ich przestrzegania. Rodzic (opiekun prawny) otrzymuje PZO poprez Librusa. Otwarcie wiadomości jest równoznaczne z jej zapoznaniem się i akceptacją. Kwestie niezrozumiałe można wyjaśnić w każdym terminie bezpośrednio u nauczyciela przedmiotu, podczas konsultacji lub indywidualnych kontaktów poprzez dziennik Librus.

           

           

          1. SPOSOBY UZASADNIANIA OCEN I UDOSTĘPNIANIA PRAC RODZICOM

          Każda ocena jest uzasadniana uczniowi ustnie. Nauczyciel stosuje ocenianie wspierające: omawia z uczniami wyniki prac pisemnych, sprawdzianów i kartkówek – omawia najczęściej popełniane błędy i odpowiada na pytania indywidualne uczniów wskazując na mocne i słabe strony. Praca klasowa lub projektowa (nie dotyczy kartkówek ze słówek – obowiązuje tylko skala punktowa) może zawierać krótki komentarz do niej: pokazuje mocne strony ucznia oraz wskazuje rzeczy do nadrobienia. Rodzice mogą omówić z nauczycielem postępy dziecka podczas konsultacji lub indywidualnych kontaktów poprzez dziennik Librus. Ocenione prace pisemne są omawiane na lekcji, uczniowie nie otrzymują ich do domu, rodzice mogą zapoznać się z nimi w szkole podczas konsultacji. Prace pisemne uczniów (kartkówki, testy lub prace klasowe) mogą na prośbę rodzica być kserowane i przekazywane uczniom do domu.

           

                 V.  ZASADY OCENIANIA UCZNIÓW POSIADAJĄCYCH OPINIĘ PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ

          Uczeń, który posiada opinię Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej jest oceniany zgodnie z zaleceniami Poradni zawartymi w opinii. Warunki i terminy popraw prac pisemnych uczniów z orzeczeniem lub opinią ustalane są indywidualnie.

          Nauczyciel obniża wymagania w zakresie wiedzy i umiejętności w stosunku do ucznia, u którego stwierdzono deficyty rozwojowe i choroby uniemożliwiające sprostanie wymaganiom programowym, potwierdzone orzeczeniem PPP lub opinią lekarza specjalisty – w ocenianiu uczniów z dysfunkcjami uwzględnione zostają zalecenia poradni:

          - wydłużenie czasu wykonywania ćwiczeń,

          - możliwość rozbicia ćwiczeń złożonych na prostsze lub okrojenie ich ilości i ocenienie ich adekwatnie do możliwości i zaangażowania ucznia,

          - branie pod uwagę przede wszystkim poprawności merytorycznej wykonanego projektu, ale także jego walorów estetycznych,

          - obniżenie wymagań dotyczących poprawności ortograficznej i gramatycznej wykonywanych zadań,

          - możliwość udzielenia pomocy przez inne osoby w przygotowaniu pracy dodatkowej.

           

          1. ZASADY OCENIANIA UCZNIÓW W PRZYPADKU ZDALNEGO NAUCZANIA

          W przypadku nauczania zdalnego uczeń podlega takim samym zasadom oceniania jak w czasie nauczania stacjonarnego. Jednocześnie, mając na uwadze dobro ucznia nauczyciel może zastosować w zależności od sytuacji szczególne zasady oceniania, przedłużania terminów popraw lub oddawania prac. Ponadto ustala się następujące zasady:

          -  zadania wykonywane są w podanym przez nauczyciela terminie.

          - zdjęcia/scany wykonanych zadań przesyłane są nauczycielowi na jego pocztę służbową w wyznaczonym terminie.

          - logowanie się do lekcji przebiega punktualnie.

          - aktywne uczestnictwo w zajęciach on-line może mieć wpływ na ocenę.

          - niedopuszczalne jest kopiowanie prac z internetu lub innych źródeł.

          - prace projektowe tworzone przy użyciu technologii informatycznych muszą być pracą samodzielną ucznia.

           

           

          VII. ZASADY OCENIANIA UCZNIÓW Z UKRAINY I INNYCH PAŃSTW

          Uczniowie obcokrajowi są oceniani wg takich samych zasad jak uczniowie z Polski. Jednocześnie zostają przy tym uwzględnione różnice w realizacji podstawy programowej szkoły polskiej i ukraińskiej. Każdorazowo nauczyciel bierze pod uwagę bieżącą sytuację uczniów z innych państw. Wszelkie przypadki losowe jak i trudna sytuacja danego ucznia będą miały istotny wpływ przy wystawianiu ocen. W przypadku uczniów, którzy nie mieli języka niemieckiego w szkole w swoim ojczystym kraju stosuje się zasadę oceniania bieżącej pracy, aktywności na zajęciach oraz obowiązkowe uczestnictwo w zajęciach dodatkowych dydaktyczno-wyrównawczych z j. niemieckiego.

           

            

          Powyższe Przedmiotowe Zasady Oceniania znajdują się na stronie https://zsjerzykowo.edupage.org w zakładce nauczyciela przedmiotu.

           

          mgr Sławomir Kozłowski