• PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA

        •  

           

                      Przedmiotowe  Zasady Oceniania

           z religii dla uczniów 

                                       Szkoły Podstawowej w Jerzykowie  

                                  obowiązują od  1 września  2023 r

           Przedmiotowe Zasady Oceniania opracowane  zostały zgodnie ze Statutem Szkoły Podstawowej w Jerzykowie.

           1.Kryteria oceniania:

          Ocena celująca-Uczeń opanował całość materiału przewidzianego podstawą programową+ wymagania  na ocenę bardzo dobrą. Wykazuje się właściwym stylem wypowiedzi i swobodą w posługiwaniu się terminologią religijną. Jest pilny, a jego stosunek do przedmiotu nie budzi zastrzeżeń. Poznane prawdy religijne stosuje w życiu.

          Ocena bardzo dobra- Uczeń umiejętnie wykorzystuje wiadomości w swoim życiu. Opanował pełny zakres wiedzy, postaw i umiejętności określony programem nauczania religii. Posiada pełną znajomość Małego Katechizmu. Wzorowo prowadzi zeszyt. Jego postępowanie nie budzi zastrzeżeń.

          Ocena dobra- Uczeń opanował materiał programowy. Poprawnie rozumie i wyjaśnia zjawiska inspirowane przez nauczyciela. Potrafi zastosować zdobytą wiedzę w życiu. W zeszycie posiada wszystkie notatki i prace domowe. Systematycznie uczestniczy w lekcjach religii.

          Ocena dostateczna- Uczeń opanował łatwe, całkowicie niezbędne wiadomości, postawy i umiejętności. Prezentuje podstawowe treści materiału. W przekazywaniu wiadomości popełnia niewielkie i nieznaczne błędy. Wykazuje się podstawową znajomością Małego Katechizmu.

          Ocena dopuszczająca- Uczeń opanował tylko konieczne pojęcia religijne. Prezentuje mało zadowalający poziom wiadomości programowych. Podczas przekazywania wiadomości popełnia liczne błędy. Prowadzi zeszyt. Posiada problemy ze znajomością Małego Katechizmu.

          Ocena niedostateczna- Uczeń wykazuje rażący brak wiadomości programowych. Podczas przekazywania informacji popełnia liczne błędy. Nie wykazuje się znajomością Małego Katechizmu. Nie posiada zeszytu lub dość często nie przynosi go na lekcję. Lekceważy przedmiot. Wyraża lekceważący stosunek do wartości religijnych.

           Przed każdym działem nauczyciel podaje kryteria sukcesu dotyczące danego działu, umieszczając je na stronie https://zsjerzykowo.edupage.org/w zakładce nauczyciele lub w formie kserokopii uczniom nie mającym  dostępu do Internetu.

          2. Formy sprawdzania i oceniania

          Odpowiedź ustna i pisemna: Obowiązuje znajomość wiadomości z ostatnich trzech lekcji oraz znajomość Małego Katechizmu. Nieprzygotowanie należy zgłosić zaraz po wejściu do klasy. W ciągu semestru można zgłosić 2 razy, w dzienniku odnotowane zostaje jako (-) za trzecim razem jest ocena niedostateczna. Szczęśliwy numerek nie obowiązuje w razie zapowiedzianej kartkówki. Sprawdzanie wiadomości ma charakter pisemny zgodnie z PZO  i odbywa się w następujących formach: niezapowiedziane 10 min kartkówki z trzech ostatnich lekcji, pisemne sprawdziany- czas trwania godzina lekcyjna, zapowiedziane z tygodniowym wyprzedzeniem.

          Zeszyt przedmiotowy: Uczeń  na lekcji ma obowiązek posiadać podręcznik i podpisany na pierwszej stronie zeszyt/karty pracy(dotyczy klas I-III). Powinien on być prowadzony starannie oraz uzupełniony, wpływa to na ocenę zeszytu. Każdorazowy brak zeszytu oznaczany jest „-‘’ w dzienniku, można mieć 2 braki w ciągu semestru. Trzy minusy są równoznaczne z oceną niedostateczną. 

          Aktywność: Ocenie podlega praca na lekcji(aktywność),w dzienniku oznaczany jako „+’’3 plusy to  ocena celująca. Za nie udzielenie odpowiedzi na podstawowe pytanie uczeń otrzymuje „–”trzy minusy to ocena niedostateczna. Aktywność na lekcji ma wpływ na ocenę śródroczną i końcoworoczną.

          3. Zasady poprawiania bieżących ocen. Poprawa kartkówek oraz sprawdzianów w ciągu dwóch tygodni od momentu otrzymania pracy, w terminie ustalonym z nauczycielem. Poprawa jest możliwa tylko raz. Jeśli uczeń nie pisał sprawdzianu ,otrzymuje zero. Ma obowiązek napisania go na najbliższej lekcji. W przypadku dłuższej nieobecności o terminie decyduje nauczyciel. 

          4.Sposoby zapoznawania uczniów i rodziców z PZO. Uczniowie zostają zapoznani z kryteriami nauczania ustnie. W formie elektronicznej znajdują się na stronie informacyjnej szkoły.

          5.Sposoby uzasadniania ocen uczniom i rodzicom. Nauczyciel w swej pracy stosuje ocenianie wspierające: uzasadnia ocenę, omawiając popełnione błędy przez ucznia, omawia słabe i mocne strony ucznia, wskazuje sposoby poprawy. Pod sprawdzianami i kartkówkami nauczyciel umieszcza omówiony poziom opanowania wiadomości i umiejętności lub recenzję pracy. Rodzic może uzyskać uzasadnienie ocen na zebraniach, konsultacjach lub innym terminie uzgodnionym z nauczycielem.

           6.Sposoby udostępniania prac rodzicom. Wszystkie prace pisemne są do wglądu przez rodziców i uczniów. Nauczyciel udostępnia prace pisemne uczniom.

          7.Wystawiane oceny mają swoje wagi przeliczane przez komputer. Największą wagę mają oceny za sprawdzian działowy.  Z wagami ocen uczniowie zostają  zapoznani na pierwszej lekcji religii. Ocena wagowa wyliczona przez komputer może ulec zmianie(być podwyższona lub obniżona) po analizie pracy ucznia i jego możliwości oraz podejścia do przedmiotu.

          8.Kryteria dla uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną.

          Nauczyciel obniża wymagania w zakresie wiedzy i umiejętności w stosunku do ucznia, u którego stwierdzono deficyty rozwojowe i choroby uniemożliwiające sprostanie wymaganiom programowym, potwierdzone orzeczeniem PPP lub opinią lekarza – specjalisty. W ocenianiu uczniów z dysfunkcjami uwzględnione zostają zalecenia poradni:

          · wydłużenie czasu wykonywania ćwiczeń praktycznych,

          · możliwość rozbicia ćwiczeń złożonych na prostsze i ocenienie ich wykonania etapami,

          · branie pod uwagę poprawności merytorycznej wykonanego ćwiczenia, a nie jego walorów estetycznych

          · obniżenie wymagań dotyczących estetyki wykonywanych zadań,

          · możliwość udzielenia pomocy w przygotowaniu pracy dodatkowej.

          9.Ocenie nie podlegają praktyki religijne.

          10.Monitorowanie postępów pracy ucznia i ocenianie na lekcjach religii w systemie edukacji zdalnej.

           Postępy ucznia w realizacji podstawy programowej będą monitorowane poprzez analizę pracy ucznia wykonywaną zdalnie (m.in. zapoznanie się  z treścią materiałów udostępnionych przez katechetę, wykonanie poszczególnych zadań), umiejętność wykorzystywania przez ucznia posiadanych wiadomości podczas wykonywania zadań, umiejętność rozumienia i refleksyjnego przetwarzania tekstów biblijnych, umiejętność wyszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych.

          Ocenie będą podlegały:  wykonanie zadań w formie rozwiązania udostępnionych przez nauczyciela kart pracy ,quizów, krzyżówek, zadań interaktywnych, itp. prace pisemne przygotowane przez ucznia, prace plastyczne.

           

          11.Zasady oceniania ucznia cudzoziemskiego.

          Stosowanie różnorodnych narzędzi np. rysunek, test wyboru. Sprawdzanie tylko wiadomości podanych uczniom na lekcji. Uwzględnienie w ocenie zaangażowania w pracę, podejmowania prób pracy na lekcjach. Uwzględnianie każdego postępu dziecka.

           

           

          Dokument opracowały: 

           

          mgr Marzanna Borkowska

          mgr Aneta Piotrowska

           

           

           

           

           

           

            Kryteria oceniania podaje uczniom nauczyciel w formie pisemnej. Ksero wkleja uczeń do zeszytu. Rodzic bądź prawny opiekun swoim podpisem potwierdza, iż się zapoznał zasadami oceniania  z religii. Kryteria w formie elektronicznej znajdują się na stronie informacyjnej szkoły.

           

          AKTYWNOŚĆ

            

           

          Ocenie podlega praca na lekcji(aktywność),w dzienniku oznaczany jako „+’’3 plusy to ocena bardzo dobra,6 plusów ocena celująca.

          Za nie udzielenie odpowiedzi na podstawowe pytanie uczeń otrzymuje „–”trzy minusy to ocena niedostateczna

          Aktywność na lekcji ma wpływ na ocenę śródroczną i końcowo roczną